RELACJA Z KONFERENCJI

Konferencja "Nowoczesne nawierzchnie drogowe" - Recykling w konstrukcjach nawierzchni drogowych odbyła się w dniu 18 października 2023 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

 

Tematyka konferencji była poświęcona recyklingowi, który staje się w dzisiejszych czasach koniecznością przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Budownictwo drogowe jest dziedziną, która z wielu powodów jest szczególnie predysponowana do stosowania recyklingu. Jego wykorzystanie pozwala bowiem uzyskać istotne korzyści przy budowie nowych dróg, ich remontach i przebudowach oraz umożliwia wykorzystanie odpadów z innych dziedzin gospodarki.

Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Tomasz Żuchowski - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Tobiasz Bocheński - Wojewoda Mazowiecki.

Konferencja miała na celu pokazanie aspektów naukowo-technicznych związanych z zastosowaniem recyklingu w obszarze drogownictwa, z uwzględnieniem doświadczeń krajowych i zagranicznych. Program Konferencji został podzielony na 4 sesje merytoryczne. Każda sesja była poprzedzona wystąpieniem Keynote Speakera.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonali: Grzegorz Kuczaj - zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury, Leszek Bukowski - dyrektor Departamentu Technologii Budowy Dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Barbara Dzieciuchowicz - prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Zbigniew Kotlarek - prezes Polskiego Kongresu Drogowego oraz dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Konferencja rozpoczęła się od referatu wprowadzającego, wygłoszonego przez Dipl.-Ing. Stefana Höllera z Federalnego Instytutu Badawczego Drogownictwa (BASt) zatytułowanego "Recykling w budownictwie drogowym w Niemczech, stan obecny i perspektywy".

Sesję I prowadzili dr hab. inż. Barbara Rymsza, prof. IBDiM oraz dr inż. Przemysław Buczyński z Politechniki Świętokrzyskiej.

Jako Keynote Speaker wystąpiła Dr.-Ing. Verena Rosauer z Federalnego Instytutu Badawczego Drogownictwa (BASt). Prezentacja dotyczyła wykorzystania materiałów odzyskanych ze starych nawierzchni asfaltowych (RAP) w Niemczech ("Use of RAP in Germany").

Następnie Ing. Peter Gallo z Czech Technical University w Pradze zaprezentował referat pt. "Laboratory evaluation of combined effect of jute fibres and rejuvenators on some performance characteristics of asphalt mixture containing reclaimed asphalt" (Laboratoryjna ocena łącznego wpływu włókien jutowych i środków odświeżających (rejuvenatorów) na niektóre właściwości użytkowe mieszanki mineralno-asfaltowej zawierającej destrukt asfaltowy).

Kolejnym prelegentem był dr inż. Aleksander Zborowski z firmy TPA Sp. z o.o., który scharakteryzował zastosowanie krzywych wiodących modułu sztywności MMA z materiałami z recyklingu przy mechanistyczno-empirycznym projektowaniu konstrukcji nawierzchni drogowych.

Dr inż. Adam Liphardt z Politechniki Warszawskiej przedstawił ocenę możliwości stosowania zwiększonej zawartości granulatu asfaltowego w betonie asfaltowym z wykorzystaniem dodatków poprawiających urabialność mieszanek mineralno-asfaltowych.

Jako ostatni w Sesji I wystąpił Mikołaj Cielibała z prezentacją pt. "Wpływ rodzaju destruktu asfaltowego na właściwości mieszanki mastyksu grysowego SMA JENA 16". M. Cielibała reprezentował Studenckie Koło Naukowe FENIX działające na Politechnice Świętokrzyskiej.

Sesję II prowadzili dr hab. inż. Marcin Gajewski, prof. IBDiM oraz prof. Piotr Radziszewski z Politechniki Warszawskiej.

Wykład wprowadzający wygłosił prof. Jorge Pais z Uniwersytetu Minho w Portugalii. Jego wystąpienie dotyczyło napraw i modernizacji nawierzchni drogowych w XXI wieku.

Po tym wystąpił Dott. Ettore Musacchi ze stowarzyszenia ETRA (European Tyre Recycling Association), który przybliżył zgromadzonym projekt RE-PLAN CITY LIFE. Projekt ten ma na celu promocję wykorzystania w nawierzchniach drogowych materiałów z recyklingu opon (RTM).

Dr inż. Robert Jurczak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowiedział o skuteczności specjalistycznego preparatu chemicznego w odświeżaniu granulatu asfaltowego.

Natomiast dr hab. inż. Grzegorz Mazurek, prof. PŚk, przedstawił referat pt. "Prognozowanie nieodwracalnej podatności i nawrotu sprężystego asfaltów modyfikowanych plastomerami odpadowymi w badaniu MSCR".

Z prezentacją zatytułowaną "The Role of Bio-based Additives in Achieving Sustainability in Asphalt Pavements" (Rola dodatków na bazie biologicznej w osiąganiu zrównoważonego rozwoju nawierzchni asfaltowych) wystąpili Hassan Tabatabaee, Ph.D., (online) i Magdalena Machura z firmy Cargill BioIndustrial.

Sesję drugą zakończyło wystąpienie dr. hab. inż. Wojciecha Bańkowskiego, prof. IBDiM, który skupił się na ocenie wpływu dodatków z przetworzonych tworzyw sztucznych na właściwości asfaltów drogowych.

Dr inż. Maciej Maliszewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów i dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. uczelni, z Politechniki Gdańskiej prowadzili Sesję III, którą rozpoczęło wystąpienie online Keynote Speakera Dr. Martinsa Zaumanisa ze szwajcarskiego instytutu badawczego EMPA. Wykład dotyczył materiałów odzyskanych ze starych nawierzchni asfaltowych ("RAP is not always RAP").

Następnie mgr inż. Natalia Gasik-Kowalska z Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku omówiła inwestycje drogowe prowadzone na zasadach gospodarki w obiegu zamkniętym oraz ich wpływ na finansowanie remontów i bieżącego utrzymania dróg.

Kolejna prezentacja dotyczyła długowiecznych nawierzchni z betonu z recyklingu w niezwiązanych warstwach ziarnistych ("Long life pavements with recycled concrete in unbound granular layers") i wygłosiła ją Dipl.-Ing. Gudrun Golkowski z Federalnego Instytutu Badawczego Drogownictwa (BASt).

Mgr inż. Katarzyna Król z Politechniki Warszawskiej przedstawiła "Investigation of Tertiary Flow Behavior of Bitumen Stabilised Materials with bitumen emulsion" (Wykorzystanie metody Flow Number do oceny odporności na deformacje trwałe mieszanek stabilizowanych emulsją asfaltową).

Jako ostatnia w tej Sesji wystąpiła dr inż. Katarzyna Gabryś ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z referatem "Shear modulus and damping ratio of recycled concrete aggregate from cyclic torsional shear test" (Moduł ścinania i współczynnik tłumienia kruszywa betonowego pochodzącego z recyklingu z cyklicznego testu ścinania skrętnego).

Sesję IV prowadzili dr hab. inż. Wojciech Bańkowski, prof. IBDiM oraz dr inż. Jacek Olszacki z firmy ORLEN S.A.

Jako Keynote Speaker wystąpił Ing. Jan Valentin, Ph.D. z Czech Technical University w Pradze, który mówił o podwyższonej zawartości RAP w mieszankach asfaltowych stosowanych w Czechach.

Następnie głos zabrał inż. Konrad Jabłoński, który zapoznał uczestników Konferencji z recyklingiem istniejącej nawierzchni asfaltowej na autostradzie A4 z zastosowaniem mieszanki MCE i ocenił jej stan techniczny przed pierwszą wymianą warstwy ścieralnej.

Referat pt. "Sztywność mieszanek MCE na bazie ubocznych cementowych produktów pylastych i kruszywa z recyklingu" zaprezentował dr inż. Łukasz Skotnicki z Politechniki Wrocławskiej.

Na temat recyklingu na zimno ze spienionym asfaltem i wiedzy zdobytej z toru testowego w Niemczech ("Cold recycling with foamed bitumen, gained knowledge from a test track in Germany") mówił Dr.-Ing. Mehdi Kalantari z Federalnego Instytutu Badawczego Drogownictwa (BASt).

Dr inż. Jerzy Kukiełka z Politechniki Lubelskiej, wygłaszając swoją prezentację pt. "Wpływ składu uziarnienia na sztywność mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych (MMCE) z dodatkiem miału gumowego", zakończył ostatnią sesję Konferencji.

Uzupełnieniem sesji merytorycznych były dwie sesje posterowe. Uczestnicy Konferencji w tajnym głosowaniu wybrali najlepsze z wyeksponowanych plakatów.

I miejsce w konkursie zajęli Karolina Pełczyńska, Agata Grajewska, Sebastian Kopytko z firmy TPA Sp. z o.o. za przygotowanie plakatu pt. "Długowieczna nawierzchnia z wykorzystaniem asfaltów modyfikowanych gumą z recyklingu na przykładzie odcinka doświadczalnego drogi ekspresowej S-19".

II miejsce przypadło Przemysławowi Buczyńskiemu, Grzegorzowi Mazurkowi i Markowi Iwańskiemu z Politechniki Świętokrzyskiej za plakat "Prognozowanie właściwości mieszanki mineralno-spoiwowej wytwarzanej w technologii na "zimno" z asfaltem spienionym w aspekcie właściwości zapraw ze spoiw hydraulicznych".

A III miejsce zajęli Miftah Farid i Jan Król z Politechniki Warszawskiej za pracę pt. "Investigating the aging process of Polymer Modified Bitumens using a modified Thin-Film Oven Test in aspect of recycling purpose".

Zaproponowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie wśród przedstawicieli firm, administracji drogowej oraz pracowników naukowych i studentów. Frekwencja dopisała - w Konferencji wzięły udział 153 osoby, w tym 32 online.

Instytut Badawczy Dróg i Mostów jako organizator konferencji był wspierany przez patronów instytucjonalnych i medialnych, a także firmy, które zaangażowały się w przygotowanie wydarzenia.

Patroni instytucjonalni:

  • Polski Kongres Drogowy,
  • Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa,
  • Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych,
  • Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego,
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Patronat medialny:

  • Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne,
  • budownictwoinzynieryjne.pl,
  • Magazyn Autostrady,
  • Czasopismo Drogi Publiczne,
  • Rynek Infrastruktury,
  • DROGI gminne i powiatowe
  • Infor.pl,
  • miesięcznik IZOLACJE,
  • portal eRobocze.pl,
  • magazyn Robocze NEWS,
  • miesięcznik Przetargi Publiczne.

Sponsorzy Konferencji:

  • Złoty Sponsor - ORLEN S.A.
  • Złoty Sponsor - PORR S.A.
  • Srebrny Sponsor - SOPREMA Sp. z o.o.
  • Srebrny Sponsor - Górażdże Cement S.A. (Heidelberg Materials)
  • Srebrny Sponsor - Cargill BioIndustrial
  • Partner - BELLATOR Maszyny Budowlane Sp. z o.o.

Serdeczniejsze dziękujemy wszystkim za wzięcie aktywnego udziału w konferencji "Nowoczesne nawierzchnie drogowe" - Recykling w konstrukcjach nawierzchni drogowych, której sukces był możliwy również dzięki Państwa obecności.

Dziękujemy naszym Patronom, Sponsorom oraz Partnerom za okazane nam wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia. Jednocześnie zapraszamy do współpracy przy kolejnych edycjach naszego wydarzenia.

Nasze podziękowania kierujemy także do Ministerstwa Edukacji i Nauki, które wsparło organizację konferencji w ramach programu "Doskonała Nauka".

 foto start kopia  DO POBRANIA