Zapraszamy na konferencję
NOWOCZESNE NAWIERZCHNIE DROGOWE
Recykling w konstrukcjach nawierzchni drogowych
|
Instytut Badawczy Dróg i Mostów z przyjemnością informuje o organizowanej nowej konferencji "Nowoczesne nawierzchnie drogowe" - Recykling w konstrukcjach nawierzchni drogowych.
Recykling jest zagadnieniem, które jest coraz częściej obecne w budownictwie i staje się koniecznością przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Wynika to bezpośrednio z założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), która zakłada podejmowanie działań w celu ograniczenia zużycia zasobów naturalnych, ich racjonalnego wykorzystania, w tym wykorzystania ponownego tak, aby minimalizować wytwarzanie odpadów i ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko.
Budownictwo drogowe jest dziedziną, która z wielu powodów jest szczególnie predysponowana do stosowania recyklingu. Wynika to z dużej objętości robót i, tym samym, zużycia dużej ilości materiałów (np. kruszyw) oraz dużych nakładów energetycznych związanych z procesami produkcji, transportu i budowy.
Zastosowanie recyklingu pozwala uzyskać istotne korzyści w obszarze drogownictwa, zarówno przy budowie nowych dróg, jak i ich remontach oraz przebudowach. Recykling może zostać uwzględniony potencjalnie w podłożu oraz zarówno w dolnych, jak i w górnych warstwach konstrukcyjnych nawierzchni. Dodatkowo budownictwo drogowe umożliwia wykorzystanie odpadów z innych dziedzin gospodarki.
Możliwość i warunki, na jakich można zastosować recykling w budownictwie drogowym jest uzależniona od wielu czynników, takich jak:
- przepisy, które powinny określać warunki jego stosowania,
- dostępne zalecenia technologiczne i wymagania techniczne.
Jednostki naukowe i firmy wykonawcze powinny prowadzić prace badawcze niezbędne do opracowywania nowych i doskonalenia istniejących technologii. Ponadto powinna być stosowana ocena ekonomiczna i środowiskowa stosowania recyklingu.
Kluczem do sukcesu jest upowszechnianie wiedzy wśród wszystkich uczestników procesu budowlanego.
Zapraszamy do uczestnictwa i zgłaszania propozycji referatów poświęconych recyklingowi.
Chcielibyśmy skupić się na aspektach naukowo-technicznych, ale ciekawe doświadczenia praktyczne także będą mile widziane.
Wzorem ubiegłych lat, organizowana przez IBDiM konferencja, ma stanowić szerokie, naukowe forum służące wymianie informacji, opinii i wniosków w zakresie recyklingu, z uwzględnieniem doświadczeń krajowych i zagranicznych
Mamy nadzieję spotkać się w gronie osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli firm wykonawczych, biur projektowych, zarządców dróg oraz pracowników naukowych i studentów.